A hovořím samozřejmě o nejsilnější baladě napsané německou heavy metalovou kapelou Grave Digger.
Dojímali jsme se totiž s tatínkem nad špagetami carbonara u jejich písně Silence, kterou tatínek označil za jejich nejlépe napsanou a vygradovanou dojemnou písničku. Já jsem kontrovala tím, že nekonečná opakovaná poslouchání písně Emerald Eyes v citlivém období dospívání mě nutí oponovat. Přidejme k tomu fakt, že naše maminka by přísahala na to, že nejdojemnější byla jejich Yesterday.
A tak vznikla situace, kdy jsme seděli u repráků a pouštěli si jednotlivé dojemné písně z celého průběhu jejich kariéry a hodnotili jejich vlastnosti a porovnávali kvality.
Posuďte sami.
Podejmlíko Půlrohlík
1. Silence (z alba The Grave Digger) - V tatínkových očích tato píseň zůstává na vrcholu a já s ním musím souhlasit z pozice rozumu, neboť oproti všem ostatním písním se tato píseň nejvíc odlišuje strukturálně. Ostatní písně mají klasickou dynamickou strukturu opakování refrénu a slok bez jasného směřování, zatímco Silence začíná něžně a pomalu a teprve postupně graduje a mohutní a tím vytváří atmosferický přesah na úkor tempa a repetice.
2. Emerald Eyes (z alba Excalibur) - Moje srdcová. Umírající král Artuš před svojí poslední cestou na Avalon zpívá královně Guineveře o její kráse a rozhodne se být jí oddán navzdory všemu. Zároveň jí ponechává možnost zvolit si sama, komu věnuje své city. Jen na tu situaci pomyslím a už pláču. Formální stránka při mém rozhodování hraje až druhé housle. Je pravda, že struktura by mohla být sofistikovanější, ale nádherný obraz, který píseň ilustruje, je v mých očích nepřekonatelný.
3. Yesterday (z EP Yesterday) - Tahle píseň v sobě kombinuje něco z obou předchozích. Je pořád spíše náladová, ale určité pasáže píseň pevně ukotvují do žánru ostrých kytar a zpěvného ryku, který kapelu charakterizuje. Je totiž třeba zmínit, že tyto písně v podstatě představují spíš výjimky v rámci diskografie kapely jako celku.
4. The Keeper of the Holy Grail (z alba Knights of the Cross) - Zde se nejedná o milostnou baladu jako v případě předchozích písní, ale přesto mi to nedá, abych ji nezahrnula. Písnička totiž obsahuje mocné chorálové refrény, které na mě fungují stejně jako tklivá vyznání lásky. Píseň také v závěru obsahuje velmi působivou instrumentální pasáž. Mráz běhá po zádech.
5. The Gallows Pole (z alba Ballad of a Hangman) - Tohle není balada už vůbec. Jedná se o instrumentální intro, kterými kapela velmi často začíná své konceptuální desky. Tohle patří k mým nejoblíbenějším, tak jsem ho chtěla zmínit. Ideálně funguje při poslechu desky s navazující Ballad of a Hangman, ale její melancholická nálada pro mě má hodnotu i sama o sobě.
6. The Ballad of Mary (z alba Return of the Reaper) - A co by to bylo za seznam balad bez písně se slovem balada v názvu, navíc ve dvojtě baladovité formě, a totiž v akustické živé verzi se všemi pozitivy, které takový formát hudebního projevu přináší.
Jak si škatulkujeme
A co jsi čekal - tuřín?
(14)
A chladně - skoro lhostejně - mi ukazovala obrazy
(226)
A pak že existují náhody - ať žijí záhady!
(19)
angel voice singing
(4)
Čtenářský koutek
(1)
dodatek
(1)
Heleno - miláčku - podej mi sirky
(10)
Hledat si ve světě jinačí obvazy.
(25)
Jedna paní povídala
(3)
Julie zradila Winstona Smithe
(12)
Kdo si Annu pamatuje
(14)
Konec dětství
(13)
lidé utíkali před vlakem jedoucím z plátna
(17)
Moje sestra odchází od věcí
(34)
Ona není chorá - je jenom obětí vítězství touhy nad rozumem
(162)
ovečky žužlající boty
(77)
Paříž
(21)
Písně které mě zachránily
(2)
Podejmlíko Půlrohlík
(518)
Protestpříspěvek
(12)
Rolničky kam se podíváš
(26)
Řekly jsme slovu jdi a ono odcházelo
(186)
Sbohem sladký princi
(27)
Šilamáma Půlplicpryč
(386)
Šilamáma sukně pestrý
(10)
Těšeníčko jak krtek jablíčko
(30)
To je zvláštní
(23)
Vždycky pláču na svatbách.
(67)
When the Music's Over
(63)
že si nepamatuješ svoji poezii
(97)
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat